MSD Naším poslaním je priniesť vám to nejlepšie z medicíny
KontaktMSD vo svete
   
Pracovníci v zdravotníctve MSD Home Pre Pacientov O MSD
Buďte informovaný
Pošlite e-mailom

 

Rakovina krčka maternice

 

Čo je rakovina krčka maternice?

Keď bunky v určitej oblasti organizmu rastú abnormálne, môže vzniknúť rakovina. Rakovina krčka maternice je abnormálny rast buniek krčka maternice. Krčok maternice je spodná časť maternice resp. uteru.

Rakovina krčka maternice je závažné ochorenie, ktoré môže ohrozovať život. Keď sa žena nakazí určitými typmi ľudského papilomavírusu (HPV) a nezbaví sa infekcie, vo výstelke krčka maternice môžu vzniknúť abnormálne bunky.

 Hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice sú určité typy HPV.

 

Ak sa tieto abnormálne bunky včas neodhalia a neliečia, môžu sa zmeniť na cervikálne prekancerózy (predrakovinové stavy), ktoré sa potom zmenia na rakovinové bunky. Tento proces môže trvať niekoľko rokov, hoci v niektorých prípadoch môže dôjsť k vzniku rakoviny v priebehu jedného roka. Informujte sa u svojho lekára o PAP teste (tiež známom ako Papanicolaouov ster), ktorý môže pomôcť zistiť prítomnosť podozrivých zmien buniek na krčku maternice skôr, než sa zmenia na rakovinu.

späť na vrch^

Aká je frekvencia výskytu rakoviny krčka maternice?

Celosvetovo je rakovina krčka maternice druhým najčastejším typom rakoviny u žien (po rakovine prsníka). Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v súčasnosti má na svete viac ako 2 milióny žien rakovinu krčka maternice. Každoročne je diagnostikovaných 490 000 nových prípadov rakoviny krčka maternice. To je viac ako 1 350 nových prípadov denne.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2006 na celom svete zomrie denne takmer 650 žien na rakovinu krčka maternice. Preto je dôležité informovať sa u svojho lekára o PAP teste, ktorý môže pomôcť zistiť prítomnosť podozrivých zmien buniek na krčku maternice skôr, než sa zmenia na rakovinu.

Rakovina krčka maternice sa môže objaviť v akomkoľvek veku ženy počínajúc adolescenciou (hoci to nebýva často). Približne polovica všetkých žien, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina krčka maternice, je vo veku medzi 35 až 55 rokov.Veľa týchto žien bolo pravdepodobne vystavených HPV počas obdobia adolescencie a vo veku 20 až 30 rokov.

späť na vrch^

Ako sa diagnostikuje rakovina krčka maternice?

Hlavný spôsob diagnostikovania rakoviny krčka maternice je PAP test. PAP test (tiež známy ako Papanicolaouov ster) ako súčasť gynekologického vyšetrenia (lekárskej prehliadky), pomáha zistiť prítomnosť abnormálnych buniek vo výstelke krčka maternice skôr, než majú šancu zmeniť sa na cervikálnu prekancerózu alebo rakovinu krčka maternice. Výsledky PAP testu môžu pomôcť lekárom rozhodnúť, či je potrebné ďalšie vyšetrenie (napríklad biopsia alebo HPV DNA test) alebo liečba.
Kliknite sem, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako sa popisujú výsledky PAP testu.

späť na vrch^

Dá sa rakovina krčka maternice liečiť?

Tak ako iné karcinómy, rakovina krčka maternice sa dá liečiť niekoľkými spôsobmi. Lekár pred voľbou liečby zváži niektoré faktory, medzi ktoré patria:

  • Veľkosť karcinómu a či sa rozšíril
  • Vek ženy a jej celkový zdravotný stav
  • Výber pacientky

3 hlavné metódy liečby rakoviny krčka maternice sú chirurgický zákrok, rádioterapia a chemoterapia. Liečba môže zahŕňať 2 alebo viac týchto metód.  Plán liečby bude zahŕňať aj následné špecifické vyšetrenia lekárom. Tieto kontrolné vyšetrenia môžu zahŕňať röntgenové vyšetrenia, biopsie, krvné testy a ďalšie vyšetrenia.

Pretože každý človek je jedinečný, každý človek reaguje na liečbu odlišným spôsobom. Liečba, ktorá je vhodná pre jedného človeka, nemusí byť vhodná pre niekoho iného. Lekár posúdi všetky riziká a vedľajšie účinky najlepších možností na liečbu rakoviny krčka maternice.

späť na vrch^

Čo mám robiť, aby som znížila pravdepodobnosť, že ochoriem na rakovinu krčka maternice?

PAP vyšetrenie je najlepší spôsob na zníženie pravdepodobnosti, že ochoriete na rakovinu krčka maternice. Ak sa zistia včas, skôr než majú možnosť sa rozšíriť, cervikálne prekancerózy (a dokonca aj niektoré karcinómy) sa dajú úspešne liečiť. V Spojených štátoch 60 % až 80 % žien, u ktorých bola práve stanovená diagnóza invazívnej rakoviny krčka maternice nemalo robený PAP test v priebehu posledných 5 rokov pred stanovením diagnózy a veľa žien nemalo PAP test robený vôbec nikdy.

Uistite sa preto, že dodržujete odporúčania svojho lekára týkajúce sa PAP testov, ktoré pomáhajú odhaliť podozrivé bunkové zmeny na krčku maternice skôr, než sa môžu zmeniť na rakovinu. Od svojho lekára sa tiež môžete dozvedieť viac o ďalších spôsoboch, ako znížiť pravdepodobnosť, že ochoriete na rakovinu krčka maternice.

späť na vrch^

Rakovina krčka maternice je život ohrozujúce ochorenie, ale Vy máte možnosť znížiť riziko, že na ňu ochoriete. Pozrite si viac o spojitosti medzi rakovinou krčka maternice a Ľudským papilomavírusom (HPV)genitálnymi bradavicami, abnormálnymi bunkami krčka maternice, a ďalšími dôsledkami v ďalších častiach tejto stránky. Ak potrebujete ešte viac informácií, obráťte sa na svojho lekára.

späť na vrch^

 

View referencesReferencie PrintVerzia pre tlač Pošli e-mailomPošli e-mailom

Táto webová stránka je určená pre obyvateľov Slovenska.

Ochrana osobných údajov Podmienky používania Copyright @ 2006 MERCK & CO., INC. Merck & Co., Inc.