MSD Naším poslaním je priniesť vám to nejlepšie z medicíny
KontaktMSD vo svete
   
Pracovníci v zdravotníctve MSD Home Pre Pacientov O MSD
Buďte informovaný
Pošlite e-mailom

 

Ďalšie Dôsledky

Niektoré typy ľudského papilomavírusu (HPV) sú okrem svojej spojitosti s rakovinou krčka maternice spojované s predrakovinovými stavmi a rakovinou vagíny, vulvy a konečníka.

Vaginálna rakovina sa vyskytuje zriedkavo. Americká spoločnosť pre výskum rakoviny (ACS) odhadla, že do konca roku 2005 bude v Spojených štátoch diagnostikovaných 2 140 nových prípadov vaginálnej rakoviny a 810 žien na toto ochorenie zomrie. Vaginálna rakovina sa vyvíja v priebehu mnohých rokov.

HPV súvisí aj s ďalšími zhubnými nádormi reprodukčného traktu ako sú vulválna a vaginálna rakovina.
Vulválny karcinóm je rakovina vulvy (vonkajšia časť ženských pohlavných orgánov, ktorá obklopuje vaginálny otvor). ACS odhadla, že v roku 2005 bude v Spojených štátoch diagnostikovaných približne 3 870 nových prípadov vulválneho karcinómu a približne 870 žien na tento typ rakoviny zomrie.

Rakovina konečníka sa lokalizuje v konečníku. Časť konečníka sa nachádza vnútri tela a časť je vonku; rakovina konečníka môže vzniknúť na oboch týchto miestach. Rakovina konečníka sa môže vyskytnúť u žien aj u mužov a jej výskyt je dosť zriedkavý. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1999 sa približne 85 % z 44 000 prípadov rakoviny konečníka na celom svete prisudzuje HPV.

Hoci sa vyskytuje veľmi zriedkavo, existuje ďalší dôvod na obavu o zdravie, ktorý je spojený s niektorými typmi HPV a ten sa nazýva rekurentná respiračná papilomatóza (RRP). RRP sa zvyčajne objavuje u dieťaťa narodeného matke, ktorá je infikovaná HPV typmi spôsobujúcimi väčšinu genitálnych bradavíc. Vírus prechádza z matky na dieťa počas procesu prirodzeného pôrodu (t. j. vaginálny pôrod). Štúdia Stredísk na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však ukázala, že jej výskyt je veľmi nízky a u väčšiny detí nakazených matiek nedôjde k vzniku RRP.

Niektoré typy HPV môžu navyše spôsobiť tiež rakovinu úst a hrdla.

Váš lekár Vám pomôže lepšie porozumieť týmto chorobám. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií, môžete si tiež pozrieť zoznam doplnkových prameňov na tejto stránke.

 

Pozrite si viac o rakovine krčka maternice, genitálnych bradaviciach, abnormálnych bunkách krčka maternice, a ľudskom papilomavíruse (HPV) v ďalších častiach tejto stránky. Ak sa chcete dozvedieť ešte viac informácií, obráťte sa na svojho lekára.

späť na vrch^

 

View referencesReferencie PrintVerzia pre tlač Pošli e-mailomPošli e-mailom

Táto webová stránka je určená pre obyvateľov Slovenska.

Ochrana osobných údajov Podmienky používania Copyright @ 2006 MERCK & CO., INC. Merck & Co., Inc.