MSD Naším poslaním je priniesť vám to nejlepšie z medicíny
KontaktMSD vo svete
   
Pracovníci v zdravotníctve MSD Home Pre Pacientov O MSD
Buďte informovaný
Pošlite e-mailom

 

Ľudský papilomavírus (HPV)

 
Čo je ľudský papilomavírus (HPV)?

Ľudský papilomavírus je bežný vírus, ktorý postihuje ženy aj mužov. Existuje viac ako 100 rôznych typov HPV. Niektoré typy HPV spôsobujú bežné bradavice na rukách a chodidlách. Väčšina typov HPV nespôsobuje žiadne znaky alebo príznaky a vymizne bez liečby.

Približne 30 typov HPV je známych ako genitálne HPV pretože postihujú oblasť genitálií. Niektoré typy spôsobujú zmeny v bunkách výstelky krčka maternice. Ak sa neliečia, môžu sa tieto abnormálne bunky niekedy zmeniť na rakovinové bunky. Ďalšie typy HPV môžu spôsobiť genitálne bradavice a benígne (abnormálne ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice. Veľa typov HPV môže byť príčinou abnormálnych PAP testov.

                                 späť na vrch^

Aká je frekvencia výskytu HPV?

HPV sa vyskytuje pravdepodobne častejšie než si myslíte. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhadla, že v roku 2001 bolo na celom svete asi 630 miliónov ľudí (9 % – 13 %) infikovaných HPV.

späť na vrch^

Kto sa môže nakaziť genitálnym HPV?

Pri akejkoľvek sexuálnej aktivite vrátane genitálneho kontaktu môže dojsť k prenosu infekcie genitálnym HPV. Človek sa môže infikovať vírusom aj bez pohlavného styku. Pretože veľa ľudí, ktorí sú infikovaní HPV nevykazuje žiadne znaky alebo príznaky, môže prenášať vírus bez toho, aby o tom vedeli.

HPV je vysoko infekčný, takže stačí byť iba raz vystavený vírusu, aby sa ním človek infikoval. Odhaduje sa, že veľa ľudí sa infikuje HPV v priebehu prvých 2 až 3 rokov svojho aktívneho sexuálneho života. WHO uvádza, že u dvoch tretín všetkých ľudí, ktorí majú pohlavný kontakt s infikovaným partnerom dôjde v priebehu 3 mesiacov k vzniku HPV infekcie.

späť na vrch^

Vznikne u každého, kto má HPV rakovina krčka maternice alebo genitálne bradavice?

Nie – u mnohých ľudí, ktorí majú HPV, obranyschopnosť organizmu postačí na likvidáciu vírusu. U niektorých ľudí však určité typy vírusu môžu viesť k vzniku genitálnych bradavíc alebo benígnych (abnormálnych, ale nerakovinových) zmien na krčku maternice.

A u žien, ktoré sa nezbavia niektorých typov vírusu, môže dôjsť k abnormálnym zmenám vo výstelke krčka maternice.Tieto abnormálne bunky, ak sa neodhalia a neliečia, môžu viesť k prekancerózam (predrakovinovým stavom) a rakovine. Vývin rakoviny krčka maternice trvá zvyčajne veľa rokov, hoci v zriedkavých prípadoch môže k nemu dôjsť v priebehu jedného roka. Preto je včasné zistenie prítomnosti HPV také dôležité. Porozprávajte sa so svojím lekárom o PAP teste (tiež známom ako Papanicolaouov ster), ktorý môže pomôcť zistiť podozrivé zmeny buniek na krčku maternice.

späť na vrch^

 

Ak nemá infekcia HPV žiadne znaky ani príznaky, ako môžem vedieť, že som infikovaná?

Pretože infekcia HPV sa zvyčajne neprejavuje žiadnymi znakmi alebo príznakmi, pravdepodobne nebudete vedieť, že ste infikovaná. Väčšina žien sa dozvie, že sú infikované HPV až keď majú abnormálny PAP test. PAP test (tiež známy ako Papanicolaouov ster) je súčasťou gynekologického vyšetrenia a pomáha zistiť prítomnosť abnormálnych buniek vo výstelke krčka maternice. Lekári vykonávajú PAP test, aby zistili a liečili tieto abnormálne bunky krčka maternice skôr než majú možnosť zmeniť sa na prekancerózy alebo rakovinu. Veľa dysplázií (abnormálnych buniek) súvisiacich s HPV a cervikálnych prekanceróz je možné úspešne liečiť ak sa včas diagnostikujú. Rakovina krčka maternice je v skutočnosti jedným z tých typov rakoviny, ktorým sa dá úspešne predchádzať. Preto je dôležité, aby ste dodržiavali odporúčania svojho lekára týkajúce sa PAP testov.

Existuje ďalší test (HPV DNA test), ktorý dokáže zistiť prítomnosť niektorých typov HPV, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice. Výsledky tohto testu môžu pomôcť lekárom rozhodnúť, či je potrebné ďalšie vyšetrenie alebo liečba.

späť na vrch^

Ako môžem znížiť riziko nákazy genitálnym HPV?

Aby ste pomohli zabrániť novej pohlavnej infekcii HPV, vyhnite sa akejkoľvek sexuálnej aktivite, ktorá je spojená s pohlavným kontaktom alebo obmedzte počet svojich sexuálnych partnerov. Použitie kondómu môže pomôcť znížiť riziko infekcie HPV. Pretože kondómy nezabezpečujú ochranu celej oblasti genitálií, nedokážu zabrániť infekcii v plnom rozsahu.

späť na vrch^

HPV je bežný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, abnormálne bunky krčka maternice, genitálne bradavice, a ďalšie dôsledky. Viac sa o týchto ochoreniach dozviete v ďalších častiach tejto stránky a ak potrebujete ďalšie informácie, obráťte sa na svojho lekára.

späť na vrch^

View referencesReferencie PrintVerzia pre tlač Pošli e-mailomPošli e-mailom

Táto webová stránka je určená pre obyvateľov Slovenska.

Ochrana osobných údajov Podmienky používania Copyright @ 2006 MERCK & CO., INC. Merck & Co., Inc.