Pre chlapcov a dievčatá vo veku od 9 rokov.
Ideálne vo veku 12 rokov, v tomto veku je očkovanie hradené z verejného zdravotného poistenia.

Dospelé osoby (18+)
Vakcína je vhodná pre ženy aj pre mužov. Keďže má najväčší efekt, keď sa aplikuje pred začatím sexuálneho života, odporúčaný vek na očkovanie je od 9 rokov. Jej účinnosť je však dokázaná aj v prípade podania sexuálne aktívnym ľuďom. Ak už je pacient nakazený jedným typom HPV, očkovacia látka ho môže ochrániť pred ďalšími typmi vírusu obsiahnutými vo vakcíne.

Ženy po konizácii krčka maternice
Vakcináciu proti HPV gynekológovia odporúčajú aj ženám po konizácii.

Pre ženy a dievčatá môže byť praktické nechať sa zaočkovať u svojho gynekológa. Gynekológovia sa vo svojich ordináciách bežne stretávajú s ochoreniami spôsobenými vírusom HPV a preto dokážu kvalifikovane poradiť nielen v súvislosti s prevenciou proti vírusu HPV. Muži i ženy sa môžu obrátiť na svojho všeobecného lekára. Očkujú aj špecialisti z radov urológov, dermatovenerológov, ORL lekárov a ďalších. Očkovanie detí vykonáva detský lekár.

Očkovanie je účinnou prevenciou pred nákazou vírusom HPV, ide o štandardnú a uznávanú metódu. HPV vírusy môžu spôsobiť závažné ochorenia u mužov aj žien. K nákaze vírusmi HPV môže dôjsť aj pri intímnom kontakte bez toho, aby došlo k pohlavnému styku. S HPV sa za život stretne približne 80 % mužov a žien. Vďaka očkovaniu si telo vytvorí ochranu do budúcnosti.

Čo by ste mali vedieť o očkovaní:

Je vhodné pre dievčatá aj pre chlapcov.

Oplatí sa aj vtedy, ak došlo k predchádzajúcej nákaze, môže totiž dôjsť k opakovanému nakazeniu sa.

Nelieči vírus, ale môže ochrániť pred rozvinutím istých typov následkov a pred novými typmi vírusov.

Do tela sa neočkujú mŕtve vírusy tak, ako si ľudia často myslia. Ide len o ich napodobeniny, takzvané VLP (virus like particles). Dôležité však je, že vakcína nemôže nikdy spôsobiť rakovinu krčka maternice, pretože neobsahuje DNA vírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) považujú očkovanie za bezpečný spôsob ochrany pred HPV.

Aký je princíp očkovania?

Princíp očkovania proti HPV spočíva v stimulovaní tvorby protilátok. Očkovanie navodzuje tvorbu protilátok proti tým typom HPV, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke - 45, 52, 58 a ďalšie. Menej rizikové typy spôsobujúce genitálne bradavice sú typy 6 a 11. Proti všetkým týmto typom HPV je možné sa očkovať v závislosti od vybranej vakcíny. Injekcia sa aplikuje do ramenného svalu a nezostáva po nej žiadna jazva.

Výhody očkovania

Očkovanie proti HPV je účinnou ochranou pred HPV vyvolanými rakovinami krčka maternice, vulvy, vagíny a konečníka a v závislosti od vakcíny aj genitálnych bradavíc. Vytvára špecifickú obranyschopnosť proti konkrétnym typom vírusu, ktorých napodobeniny sú obsiahnuté vo vakcíne. Ak sa očkuje pred prvým kontaktom s HPV, teda pred začatím sexuálneho života, vakcinácia má najvyššiu účinnosť. Očkovaný jedinec je chránený pred špecifickými typmi HPV a nemôže ich tak ani šíriť ďalej v populácii na svojich partnerov či partnerky.

Možné nežiaduce účinky

Rovnako ako pri akomkoľvek inom očkovaní môžu aj tu nastať nežiaduce účinky. Najčastejšie ide o bolesť hlavy či bolesť, opuch alebo začervenanie v okolí miesta vpichu, ktoré obvykle spontánne odoznie. Takéto reakcie sú bežnou reakciou imunitného systému na akékoľvek očkovanie.